Туберкульоз - запалення легкого, супроводжуване появою туберкульозної гранульоми, розростанням фіброзної (сполучної) тканини, і, як підсумок, ймовірністю того, що туберкульозний вогнище буде схильний до казеозному або сирнистий розпаду.
Причини туберкульозу легенів
Причина туберкульозу - паличка Коха. Найбільш поширений спосіб зараження - повітряно-крапельний. Зараження може відбутися в будь-якому громадському місці і для цього іноді достатньо вдихнути повітря. Вірогідність заразитися в даному випадку становить не більше 5%.
При зараженні паличка Коха не тільки призводить легкі до руйнування, а й отруює їх і все тіло токсинами. Паличка Коха може виживати в будь-яких умовах - низька температура, вода, темрява і багато іншого. Але при сонячних променях, високій температурі і при обробці містять хлор речовинами паличка гине.
Смертність при туберкульозі дуже велика. В хронічний вид туберкульоз переходить в 50%. Людина стає переносником захворювання. Хворий виділяє бактерії з мокротою, після чого їх вдихає інша людина. За рік хворий може заразити більше десяти чоловік.
Існує дві форми захворювання - відкрита і закрита. При відкритій бактерії туберкульозу виявляються в мокроті хворого, що дуже небезпечно для оточуючих.
При мізерних виділеннях і закритій формі туберкульозу зараження відбувається при дуже близьких контактах. Іноді зараження відбувається від прямого попадання бактерії в травний тракт або через рану.
Хворі тварини також можуть послужити причиною зараження. Молоко, яйця і м'ясо, які вживає людина, можуть бути заражені. Але варто розуміти, що не всі бактерії, які потрапили в організм, можуть викликати захворювання. Туберкульозу найбільш підвладні люди, які живуть в несприятливих умовах зі зниженим імунітетом.
Як розпізнати туберкульоз?
Основні симптоми туберкульозу: підвищення температури, дратівливість або апатія, сонливість або безсоння, пітливість, поганий апетит, головний біль. нудота. Однак в період спокою будь-яка симптоматика хвороби зникає.
Читайте: Температура і нудота
Діагностують туберкульоз в основному по рентгенологічного дослідження. Часто багато хворих на початку хвороби навіть не знають, що хворіють, плюс здаються різні аналізи. але з урахуванням того, що, чим хвороба важче, тим більше ймовірності отримати негативну реакцію на туберкуліну.
Прослуховуються хрипи, частіше вологі хрипи можна прослухати, коли вже є розпад легкого при туберкульозі в період загострення хвороби.
А мікробактерії туберкульозу з'являються в мокроті і вмісті бронхів тільки вже при розпаді легкого. Тому на першому місці стоїть рентген.
Основні ознаки туберкульозу:
- Різка втрата ваги. Хворий може за дуже короткий час втратити більше п'яти кілограм. Деякі хворі в період загострення втрачають до 20 кг.
- Слабкість. Даний симптом може бути при будь-яких захворюваннях, але, якщо він поєднується з іншими симптомами, варто звернутися до фахівця.
- Пітливість. Хворий може прокидатися вночі через сильний спека і пітливості.
- Відсутність апетиту. Під час даного захворювання повністю зникає апетит.
- Нервозність. Навіть спокійна людина стає запальним і дратівливим.
- Підвищена температура тіла. Довгий час може триматися температура не більше 37,5.
- Біль у грудній клітці і кашель.
Дані симптоми настають не відразу. На самому початку кашель може бути схожий на звичайний бронхіт.
Після потрапляння мікобактерій в легені починаються запальні процеси. Якщо не почати лікування, то можливий некроз тканини і її загибель. Далі бактерії починають проникати в лімфатичні судини і заражати інші органи.
Лікування та профілактика туберкульозу
Лікування туберкульозу зводиться до ліквідації симптоматики і загоєнню вогнищ. У запущених випадках туберкульоз дуже рідко піддається лікуванню.
Тривалість лікування - від року і більше. Лікування повинно бути комплексним і поєднувати медикаментозне лікування і фізіотерапію.
Спочатку хворого поміщають в туберкульозний диспансер, поки не перестануть виділятися мікроорганізми. Далі проходить амбулаторне лікування. Після цього хворим рекомендується лікування в санаторіях.
Читайте: Лейкопенія - недостатність лейкоцитів
Хірургічне втручання можливо тільки в дуже запущених випадках, коли комплексне лікування не приносить позитивного результату.
Профілактика туберкульозу включає щеплення. здорове харчування, фізичні навантаження. Частіше бувайте на сонці, а якщо серед ваших близьких є хворий - вивішують його речі під промені. Буквально за п'ять хвилин паличка Коха гине на сонці.
Туберкульоз - дуже серйозне і страшне захворювання. Найчастіше відвідуйте фахівців і ретельно стежте за своїм здоров'ям - і ви зможете уникнути його!
Немає коментарів:
Дописати коментар