четвер, 2 лютого 2017 р.

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Багато хто задається питанням що це таке гонартроз? Гонартроз колінного суглоба - це серйозне захворювання, яке характеризується дистрофією і дегенеративними процесами в зчленуванні.



Найчастіше патологія не є запальної, проте тертя кісток один про одного може спровокувати цей процес. Якщо вчасно не виявити симптоми ураження колінного зчленування, і не почати лікування, то людина може стати інвалідом. Гонартроз коліна є дуже поширеним захворюванням.


Особливості та процес розвитку хвороби


Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Гонартроз характеризується руйнуванням хрящової тканини. При першого ступеня розвитку зміни відбуваються на молекулярному рівні, тому симптоми залишаються непомітними. При дослідженні хрящ здається каламутним, починає стоншується, розтріскуватися. Гонартроз призводить до того, що хрящ повністю руйнується. При цьому підлягає кістка оголюється.


Через постійне роздратування її поверхні організм включає захисну реакцію і починає нарощувати додатковий шар кісткової тканини, який перетворюється в шипи (остеофіти). Саме тому останні ступеня розвитку характеризуються сильними видимими деформаціями суглоба. Важливо! Якщо симптоми не помітити вчасно, людина стає інвалідом, нездатним нормально пересуватися.


Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Гонартроз колінного суглоба не розвивається за один день. Процес відбувається поступово. Можна виділити таку послідовність патологічних змін:


  1. Спочатку обмінні процеси в коліні відбуваються під впливом осмотичного тиску. Тобто при згині коліна відбувається виділення змащення, а при його розгинанні - вбирання. Якщо будь-які причини сприяли порушенню цього процесу, то хрящ починає своє руйнування, робиться тонше.

  2. Далі, відбуваються деструктивні процеси в колагенових волокнах, які відповідають за амортизаційні властивості суглоба. При цьому стійкість коліна і еластичність хрящової тканини втрачається.

  3. Так як синовіальна оболонка суглоба постійно знаходиться під ненормальною навантаженням, вона починає дратуватися, з'являється запальний процес. Він, в свою чергу, призводить до обмеження рухливості коліна.

Найбільш поширеним вважається гонартроз внутрішньої частини коліна. Проблема частіше з'являється у спортсменів, а також людей похилого віку.


Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Причини і класифікація хвороби


Отже, гонартроз колінного суглоба - це складне і потенційно небезпечне захворювання, яке повністю вилікувати без операції можна, тільки якщо ступінь його розвитку початкова. Таке порушення роботи коліна має деформуючий тип розвитку, і може бути спровоковано наступними факторами:


  • Травмами або переломами кісток,

  • Механічним поразкою менісків і хрящової тканини,

  • Розривом зв'язок або м'язової тканини в суглобі,

  • Занадто великим фізичним навантаженням на коліно,

  • Підняттям надмірно важких предметів,

  • Зайвою вагою,

  • Аномальною будовою колінного суглоба,

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Крім того, бувають і інші причини розвитку гонартроза:


  1. Варикозне розширення вен нижніх кінцівок.

  2. Запалення колінного суглоба, спровоковане інфекційними патологіями.

  3. Спадкова слабкість зв'язкового і м'язового апарату коліна.

  4. Порушення нормальної іннервації колінного зчленування.

  5. Хвороби ендокринної системи.

Таке захворювання можна класифікувати таким чином:


По механізму розвитку:


  • Первинний гонартроз. Він розвивається без будь-яких попередніх поразок колінного суглоба запальним процесом. Тобто коліно є повністю здоровим. Причиною цього стає порушення обміну речовин, спадкова схильність, тривале вживання гормональних препаратів. Первинний гонартроз найчастіше виявляється у людей похилого віку.

  • Вторинний. Він уже розвивається через травми колінного зчленування, хірургічного втручання. У більшості випадків процес ураження односторонній. Розвивається це захворювання практично в будь-якому віці.

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


За характером ураження:


  1. Правобічний. Він характерний для спортсменів і людей, які займаються важкою фізичною працею.

  2. Лівобічний. Він найчастіше проявляється у людей із зайвою вагою.

  3. Двосторонній. Це захворювання характеризується ураженням колін обох ніг. Двосторонній гонартроз коліна - це саме важке захворювання, яке може позбавити рухливості. Найбільш схильними до цієї патології є люди похилого віку.

симптоми гонартроза


З початку розвитку патології ознаки можуть і не проявлятися. Однак деструктивний процес при цьому посилюється. Симптоми гонартроза залежать від ступеня його розвитку:


  1. Гонартроз 1 ступеня характеризується підвищеною стомлюваністю кінцівки. Кость на цьому етапі не зазнає значних змін, проте, ледь помітне обмеження руху все ж таки присутня. Цей ступінь також характеризується деякими звуженням суглобової щілини, яке можна побачити тільки на рентгенівському знімку.

  2. Гонартроз 2 ступеня супроводжується больовими відчуттями після навантаження суглоба. Під час ходьби хворий чує хрускіт в коліні. Він не може зігнути або розігнути суглоб повністю. Біль може спостерігатися перед початком руху (стартова). На знімку помітно сплющивание країв кісток.

  3. Гонартроз 3 ступеня характерний сильним болем, яка відчувається, навіть якщо людина знаходиться в стані спокою. В ураженій області може виникати набряк і підвищуватися температура. Суглоб стає нестабільним, може різко заклинювати.

особливості діагностики


Перш ніж почати лікування гонартрозу, необхідно пройти ретельне обстеження. Воно включає наступні дії:


  • Візуальний огляд ортопеда і пальпація ураженої області. Хворий повинен детально описати свої симптоми. Крім цього, фахівець виробляє виміри кісток, визначає ступінь рухливості і кут вигину суглоба.

  • Клінічні дослідження крові та сечі. Ці аналізи дають можливість отримати параметри осідання еритроцитів, рівень фібриногену. Також важливим параметром є рівень сечовини в сечі, адже вона теж може негативно впливати на хрящову тканину.

  • Рентгенографію суглоба. Тут можна побачити ступінь звуження суглобової щілини, пошкодження хряща і кістки, наявність скупчення сольових відкладень, остеофитов.

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


  • УЗД коліна.

  • МРТ. Це дослідження дозволяє не тільки визначити самі мікроскопічні зміни в колінному суглобі, а й з'ясувати можливі причини розвитку захворювання. Однак це дослідження є небезпечним і дорогим.

  • КТ. Комп'ютерна томографія дає можливість візуалізувати коліно.

  • Артроскопія. Ця методика дослідження коліна зсередини теж дуже інформативна. Вона проводиться через невеликі проколи в області суглоба.

Гонартроз колінного суглоба: лікування


Перед тим як лікувати гонартроз, необхідно не тільки з'ясувати симптоми прояву захворювання, а й можливі причини його розвитку. Їх усунення дозволить призначити ефективне лікування.


Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


медикаментозне


На перших етапах досить застосовувати медикаментозну терапію. Тобто хворому доведеться приймати такі препарати:


  1. Нестероїдні засоби болезаспокійливого і протизапального дії: «Німесил», «Вольтарен». Крім того, деформуючий гонартроз може супроводжуватися спазмами м'язів. Зняти їх можна за допомогою: «Тізалуд», «Дротаверин».

  2. Хондропротектори: «Артрон», «Хондроитин», «Терафлекс». Вони допомагають не тільки відновити ще не пошкоджену хрящову тканину, але і відновити зруйновану. Врахуйте, що приймати такі ліки доведеться досить довго. Дозування препарату при цьому визначається лікарем.

  3. Судинорозширювальні препарати, які дають можливість знизити м'язовий тонус: «Трентал», «Аскорутин». При цьому поліпшується кровообіг і обмін речовин в колінному суглобі.

  4. Антиферментні кошти: «Гордокс», «Контрикал». Ці ліки нейтралізують дію деяких ферментів, які сприяють розвитку дегенеративних процесів в колінному суглобі.

  5. Внутрісуглобні ін'єкції «Гідрокортизону». Застосовувати їх можна нечасто, проте, вони дозволяють швидко зняти запалення і сильний біль.

  6. Препарати на основі гіалуронової кислоти. Вони водяться в суглоб за допомогою ін'єкції. Однак процедура застосовується тільки після того, як гостре прояв захворювання усунуто.

  7. Зігріваючі компреси з димексидом на суглоби колін. Вони дають можливість поліпшити кровообіг в ураженому колінному зчленуванні.

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Не можна використовувати ці препарати самостійно. В іншому випадку хворий може погіршити свій стан.


фізіотерапевтичне лікування


Лікування гонартрозу колінного суглоба за допомогою фізіотерапевтичних процедур може дати максимально хороший ефект. Для цього застосовуються такі процедури:


  1. Електрофорез і фонофорез з новокаїном.

  2. Диадинамические струми.

  3. УВЧ.

  4. Магнітотерапія.

  5. Лазерна терапія.

  6. Парафінові і озокеритові аплікації.

  7. Грязелікування.

Представлене захворювання колінного зчленування передбачає зменшення механічного навантаження на уражену область. Для цього використовуються ортези, наколінники або тростину, ортопедичні устілки.


Дуже корисною для колінного суглоба є лікувальна фізкультура. Вправи при гонартрозе колінного суглоба повинні сприяти розвитку нормальної рухливості зчленування. Їх тип і інтенсивність повинен визначати лікар. Найкраще комплекс виконувати в лежачому положенні. Перший раз виконувати вправи потрібно не довше 10 хвилин. Далі, кожен день потрібно збільшувати час на 2 хв. З комплексу виключаються присідання і згинання-розгинання суглоба, а також ті вправи, які провокують больовий синдром.


Хірургічне втручання


Якщо традиційна терапія не дає позитивного ефекту або захворювання вже запущено, то без хірургічної операції не обійтися. Існує кілька видів втручань:


  • Артродез. В цьому випадку видаляється не тільки деформована тканину, але і суглоб. Саме тому рухливість кінцівки практично не зберігається. Через серйозних наслідків для людини подібна операція проводиться вкрай рідко.

  • Артроскопія колінного суглоба. Таке втручання дає можливість позбутися від ураженої хрящової тканини, при цьому зчленування залишається не зворушеним. Весь процес проводиться через невеликі проколи, через які вводиться спеціальний пристрій - артроскоп і інші інструменти. Завдяки малій травматичності операції хворий може повністю відновитися за досить короткий термін. Незважаючи на те що хірургічне втручання такого плану не є складним, ефект від нього триватиме лише кілька років.

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


  • Навколосуглобових Остеома. Ця операція вважається дуже складною, тому проводиться в рідкісних випадках. Вона передбачає підпилювання кісток в деяких місцях і їх подальше з'єднання під необхідним кутом. Це дає можливість перерозподілити навантаження. Ефект після операції триває не більше 5 років. Однак вона ефективна тільки на ранніх стадіях розвитку. Крім того, дане втручання вимагає тривалого періоду відновлення.

  • Ендопротезування. Ця операція проводиться в тому випадку, якщо зчленування або його елементи вимагають повної заміни. Протез виготовляється зі сплаву металів - титану. Незважаючи на те що операція вимагає тривалого періоду відновлення, ефект від неї вельми тривалий - до 20 років.

Гонартроз колінного суглоба: що таке, лікування, симптоми, причини


Операція це не панацея, тим більше що вона може супроводжуватися деякими ускладненнями: некрозом тканин шкіри, парезом малогомілкової нерва, тромбозом судин. Крім того, не можна виключати ризик відторгнення чужорідного матеріалу.


профілактика захворювання


Гонартроз - це складне захворювання, яке можна попередити. Для цього потрібно дотримуватися деякі рекомендації лікарів:


Якщо у вас виникли проблеми з суглобами, необхідно терміново звернутися до фахівця. Будьте здорові!

Немає коментарів:

Дописати коментар