четвер, 2 лютого 2017 р.

Туберкульоз хребта


Туберкульоз хребта, або туберкульозний спондиліт - запальне захворювання хребта, характерною ознакою якого є первинне руйнування тіл хребців з наступною деформацією хребта.




Туберкульозний спондиліт займає перше місце серед всіх локалізацій кістково-суглобового туберкульозу, складаючи 50-60% від загального числа хворих. Останнім часом різко зросла кількість дорослих з вперше виявленим туберкульозним спондиліт. Вони складають 70% серед надійшли на хірургічне лікування. Чоловіки хворіють на туберкульоз хребта частіше, ніж жінки, в середньому в співвідношенні 55:45. За локалізацією ураження на першому місці стоїть грудної (60%), на другому - поперековий (30%) відділ хребта. Частота ураження шийного і крижового відділів становить по 5%. Подвійні і потрійні локалізації поразки раніше зустрічали рідко, зараз же частота їх збільшилася і становить у дорослих близько 10%. Кількість уражених хребців коливається в значних межах. У вперше виявлених хворих найчастіше виявляють ураження 2-3 хребців (65%), деструкцію тіла одного хребця зустрічають в 1-3% випадків. Великі руйнування найбільш характерні для грудного та грудо-поперекового відділів хребта. У тривало хворіють може бути уражено 10 і більше хребців. Локальне ураження задніх структур (дуг, суглобових, остистих і поперечних відростків) спостерігають рідко. В останні роки збільшилася кількість хворих на туберкульоз хребта в поєднанні з активним туберкульозом легень, нирок, очей та інших органів.


Код за МКХ-10


Симптоми туберкульозу хребта


Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт), в залежності від характеру активного процесу деліся на V стадій:


  • I стадія - первинний туберкульозний остит,

  • IIа стадія - прогресуючий спондилоартрит без порушення функції:

  • IIб стадія - прогресуючий спондилоартрит з порушенням функції,

  • III стадія - хронічний деструктивний спондиліт з повною втратою функції,

  • IV стадія - посттуберкулёзний спондилоартроз (наслідок перенесеного спондиліту).

Клінічне вилікування встановлюють у осіб, які отримали комплексне, в тому числі хірургічне, лікування туберкульозу хребта, при відсутності симптомів та лабораторних ознак активності специфічного процесу, анатомічних і функціональних порушень.


Залишкові зміни констатують при спонтанному або клінічному лікуванні специфічного процесу з утворенням інкапсульованих кісткових вогнищ звапніння і рубців в м'яких тканинах, що не супроводжуються вираженими анатомо-функціональним порушеннями і скаргами хворих.


Поширеність ураження визначається кількістю уражених хребців. Стосовно для хребта це буде виглядати наступним чином.


  • До локального (обмеженому) поразки відносять туберкульозний остит - одиночний осередок в межах одного хребця або поразка в межах одного ПДС.

  • Поширеними є ураження, які визначаються в двох і більше суміжних ПДС.

  • Множинними є ураження двох і паче не суміжних ПДС.

  • До поєднаним формам відносять ураження двох і більше органів, що відносяться до різних систем.

Локалізація ураження, туберкульозний процес в хребетному стовпі може локалізуватися як в передніх відділах хребців (тіла, коріння дуг), так і задніх - в суглобових, поперечних, остистих відростках і дугах хребців. Поразка задніх відділів хребців часто називають заднім спондилітом. Відповідно розташуванню уражених хребців, вказують відділ хребта і номер хребця.

Немає коментарів:

Дописати коментар