Розтягнення м'язів стегна передбачає пошкодження м'язових волокон і сухожиль внаслідок травмуючої дії на них зовнішньої сили. М'язове волокно в звичайних умовах розтягується і скорочується без порушення цілісності тканин, розтягнення м'язового волокна - це його функція, нормальне явище.
Однак термін «розтягнення м'язів» дозволяє краще представляти механізм сталася травми.
Однією з найболючіших травм є розтягнення м'яза стегна
Виділяють три м'язові групи стегна:
- Передня група - розгиначі (чотириголовий, розгинає гомілку в колінному суглобі і складаний тазостегновий суглоб, кравецька),
- Задня група - згиначі (двоголовий, напівсухожильний, полуперепончатая, підколінної). Скорочення двоголового при зігнутому коліні обертає гомілку назовні. Напівсухожильний, полуперепончатая і підколінної обертають гомілку всередину, при цьому остання діє тільки на колінний суглоб, згинаючи його. При фіксованому тазі відбувається згинання гомілки в колінному суглобі і розгинання стегна. При фіксованій гомілки відбувається розгинання тулуба.
- Медійна група - м'язи, що приводять (гребешковая, коротка, довга і велика призводять, струнка) призводять стегно і трохи розгортають його назовні, виробляють згинання в тазостегновому суглобі, згинають гомілку в колінному суглобі і повертають її всередину.
Перша і друга групи діють на два суглоби (тазостегновий і колінний). Розгиначі прикріплюються з одного боку на передній поверхні стегна, а з іншого боку на гомілки. Згиначі прикріплюються на задній поверхні стегна і на гомілки. Медійна група діє тільки на тазостегновий суглоб.
Причини і симптоми
У разі надмірного зовнішнього впливу на м'язові волокна їх розтягнення закінчується повним або неповним розривом. Часто травми відбуваються при спортивних заняттях: випади і махи ногами, присідання, при різких рухах під час бігу, стрибків.
Травми відбуваються на непідготовлених ( «нерозігрітих») м'язових волокнах, тому так важлива попередня розминка. Тривалі тренування, удар по напруженому м'язового волокна також можуть травмувати його.
В результаті неадекватного розтягування відбувається пошкодження - повний або неповний розрив м'язових волокон або сухожиль. Симптоми залежать від рівня ураження (м'язова частина, сухожильная або місце переходу сухожильной в м'язову) і масивності травми.
Зазвичай розриви відбуваються при переході м'язи в сухожилля. Типовий розрив прямого м'яза стегна. Виникає біль, гематома і порушення її функції. Після зменшення набряку і розсмоктування гематоми можна виявити м'язовий дефект: вибухне верхнього кінця і його переміщення вверх при скороченні.
Падіння на зігнуте коліно або перенапруження чотириголового м'яза викликають розрив її сухожилля. Типове місце розриву - над надколенником, при цьому пошкоджується суглобова сумка. Під час травми виникає різкий біль, відчуття тріска, припухлість, неможливість розігнути ногу в колінному суглобі, хворобливість при русі.
При виникненні травми необхідно забезпечити повний спокій нозі, холод на місце травми на 30 хвилин (при наявності набряку в перші два дні прикладають холод на півгодини через кожні чотири години). Для полегшення болю в пошкодженій м'язі можна використовувати мазь з ментолом, а також в аптеці є великий вибір мазей, призначених для змащування поверхні шкіри над місцем травми.
При неповному розриві проводять іммобілізацію, фіксуючи пошкоджену кінцівку на шині в положенні, що забезпечує найбільшу м'язове розслаблення (напівлежачи з валиком під коліном). При частковому пошкодженні сухожилля накладається задня гіпсова лонгет. Термін іммобілізації - 2-3 тижні.
Для лікування розтягування м'язів стегна використовуються різні мазі. а якщо больовий синдром сильно виражений, призначають ін'єкції знеболюючого засобу
Проводять знеболення. В місце пошкодження вводять 20 мл 1% новокаїну.
При повному розриві показано оперативне лікування. М'яз зшивають з подальшою фіксацією кінцівки шиною. При повному розриві сухожиль їх зшивають оперативним шляхом, після чого на пошкоджену кінцівку накладають гіпсовий тутор на 6 тижнів. При неможливості зшити власну зв'язку надколінка проводять аллопластику.
Теплові фізіотерапевтичні процедури і ЛФК прискорюють відновлення функції пошкодженої кінцівки. Можна використовувати мазі з колагеном для прискорення загоєння.
Лікування народними засобами доповнює традиційне лікування. Народними засобами можна полегшити біль, зменшити набряк в області травми. Найбільш популярними народними засобами є такі:
- Компрес з глини. Розвести водою придбану в аптеці глину, змочити серветку і накласти на хворе місце. Обернути теплою хусткою і витримати компрес протягом 2 годин.
- Компрес з молока. Намочіть марлю (4 шари) в гарячому молоці, прикладіть на хворе місце, закрийте її компресним папером і ватою. Зняти компрес після охолодження. Поміняти його кілька разів.
- Компрес з лука. Дрібно нарізану цибульну кашку змішайте з невеликою кількістю цукру і викладіть на марлю і прикладіть на хворе місце. Зафіксуйте пов'язку. Міняйте її 1 раз на добу.
Немає коментарів:
Дописати коментар