Асцит при цирозі печінки
Цироз печінки часто при тривалому перебігу дає досить серйозні ускладнення. Одним з них є асцит, який може проявлятися швидко або поступово наростати.
Але в будь-якому випадку його виникнення вважається у фахівців ознакою занедбаності процесу при захворюванні печінки. Асцитом називається поява в черевній порожнині вільної рідини. У більшості випадків така патологія з'являється при цирозі печінки, в 10% - при онкологічної патології, в 5% супроводжує виражену серцеву недостатність.
Лікування цирозу печінки з асцитом полягає в повній відмові від солі, прийому сечогінних засобів. Іноді, при великому скупченні рідини таким хворим проводиться лапароцентез. Поява такого ускладнення при цирозі вказує на необхідність пересадки печінки.
По відповіді на медикаментозну терапію асцит підрозділяється на рефрактерний і піддається лікуванню. Іноді приєднання інфекції може викликати спонтанний бактеріальний перитоніт.
[Box type = -note- style = -rounded-] Якщо хворому поставили такий діагноз, як асцит при цирозі печінки прогноз зазвичай несприятливий. Тільки половина таких пацієнтів доживають до 2 років після постановки діагнозу. При наявності рефрактерній форми, яка не реагує на проведене лікування і дієту, тривалість життя людини становить не більше року. [/ Box]
Причини виникнення асциту при цирозі
До виникнення асциту від початку захворювання печінки проходить, в середньому, близько 10 років. Поява в черевній порожнині рідини сигналізує про те, що є порушення ниркової функції, портальна гіпертензія, виражений застій кровообігу в інших органах.
За своєю суттю рідина при асциті є фільтратом плазми. Вона виходить в порожнину через зниження тиску в рідкій частині циркулюючої крові в результаті зменшення білка. Недолік білкових з'єднань, що збільшують це явище, відбувається через неправильне харчування і порушення печінкової функції, яка вже не може його синтезувати.
Портальна гіпертензія розширює стінки судин і відбувається пропотеваніе рідини, крім того, при ній відбувається порушення кровообігу в кишечнику і нирках, що підсилює затримку рідини в організмі.
Розширюються і лімфатичні судини, а через них лімфа також проникає в порожнину живота. Виникає замкнуте коло, в результаті якого стан хворого погіршується. А хвороба прогресує.
Як лікувати асцит при цирозі? При такому діагнозі лікарі ставлять перед собою мету поліпшити якість життя пацієнта і, по можливості, усунути причину виникнення ускладнення.
1. Найголовніше при ускладненні такого роду - це обмеження прийому солі на тлі використання діуретичних засобів.
2. Необхідно застосування сечогінних препаратів - верошпирона, фуросеміду в поєднанні з препаратами калію - панангина або аспаркама.
3. Для поліпшення обміну клітин печінки рекомендується прийом гепатопротекторів. До них відносяться деякі групи лікарських засобів, які підвищують стійкість гепатоцитів до руйнівних факторів.
4. Зниження в крові альбуміну значно погіршує стан хворого з асцитом. Хворому при зменшенні такого показника роблять переливання плазми донорської крові.
5. Ефективною вважається терапія, при якій людина втрачає до 300г в день у вазі, діурез його становить не менше літра рідини на добу, і при цьому не відзначається зниження рівня електролітів. Якщо проведення медикаментозної терапії та дієта не призводять до істотних результатів протягом 10 днів, то рекомендується проведення пункції з метою видалення зайвої рідини. За один раз виводить більше 5 літрів можна, оскільки при цьому виникає різке порушення електролітного балансу або гепаторенальний синдром.
6. Якщо приєднується інфекція і виникає бактеріальний перитоніт, то необхідний курс лікування антибіотиками широкого спектра дії на курс не менше 14 днів. При зниженні протеїну в асцитичної рідини, хворому рекомендується первинна профілактика її інфікування. А після лікування захворювання необхідно вживати заходів з вторинної профілактики.
7. Рефрактерний асцит лікується тільки за допомогою трансплантації печінки. При неможливості проведення операції необхідний терапевтичний лапароцентез з паралельним внутрішньовенним введенням альбуміну або поліглюкіну. Після виведення рідини призначають верошпирон.
8. Розвиток печінкової енцефалопатії також є показанням до пересадки печінки, оскільки при цьому пошкоджується центральна нервова система токсичними азотистими продуктами. Джерелом аміаку служить білок, який надходить в організм. Лікування такого хворого передбачає перехід на рослинно-овочеву дієту, зниження білка в раціоні, проведення очисних клізм. Для придушення мікрофлори, що викликає посилене виділення аміаку в кишечнику призначаються препарати антибактеріальної дії (метронідазол або неоміцин).
Лікування цирозу печінки з асцитом
Як визначити асцит при цирозі печінки?
Для постановки правильного діагнозу необхідно правильно інтерпретувати всі наявні ознаки захворювання і провести всі необхідні дослідження. Ознаки асциту при цирозі печінки:
- Збільшення ваги пацієнта і зростання живота на тлі протікає цирозу, поява задишки.
- При фізикальному дослідженні визначається притуплення перкуторного звуку і флуктуація.
- Огляд такого хворого може виявити всі типові ознаки для захворювання печінки, а також розширення вен, в тому числі і гемороїдальних, набряки ніг.
- Виявлення відхилень, пов'язаних з печінковою недостатністю, за допомогою біохімічного аналізу крові.
- У сечі спостерігається зниження екскреції натрію, кліренсу креатиніну, повішення виведення білка і зниження загального обсягу добової сечі.
- УЗД, МРТ або КТ можуть підтвердити наявність навіть невеликої кількості рідини в порожнині очеревини.
- Найбільш об'єктивним методом, що дозволяє визначити причину виникнення асциту і провести диференційну діагностику, є діагностична пункція.
- Остаточний діагноз ставиться після проведення біопсії печінкової тканини.
Немає коментарів:
Дописати коментар