У наш час крім безлічі збудників серйозних інфекцій, раніше не відомих і інтенсивність збільшення впливу на організм людини зовнішніх факторів (жахлива екологія, хімія, присутня в косметичних засобах, емульгатори, барвники, стабілізатори, що знаходяться в продуктах харчування), все це підриває імунну систему нашого організму і викликає імуносупресивні стану.
Вплив грибів роду Candida викликає у людини патологічні стани, які відносяться до розряду мікозів опортуністичних.
Характеристика збудника кандидозу
Candida - дріжджові гриби, які є родичем Ascomycetes. Рід Candidaвключает в себе різноманітні види. Основне значення як збудник кандидозу, представляють: Candidaalbicans, Candidatropicalis, Candidaparapsilosis, Candidaglabrata, Candidadybliniensis, Candidalysitaniae, Candidakrysei. Компонент мікрофлори представляє Candidaspp. У невеликої частини населення, яка не має клінічних ознак грибкового ураження, іноді Candidaspp. виявляють в порожнині рота і у половини населення у вмісті кишечника, а в детрит гастродуоденальних виразок - у 17% пацієнтів.
У нормальних умовах Candidaspp. мешкає в кишечнику, і популяція їх мізерно мала. Зростання колоній Candidaspp. в організмі людини регулюється імунітетом, а також кишковими бактеріями. Здорова мікрофлора кишечника виробляє речовини антибактеріальної активності, що запобігають розмноженню та впровадження патогенних організмів. Кишкові палички (біфідобактерії, лактобацили і ентерококи) мають антогоністіческіе властивостями.
Кандидоз має на увазі патологічний процес, де в основі лежить надмірний ріст Candida: на початку в шлунково-кишковому тракті, а потім в інших областях. Candida має адгезивностью до епітеліальних клітин. Прикріплений до слизової оболонці, створюються умови подальшої інвазії мікроорганізму в тканини. Захисним бар'єром в цій ситуації є муцин глікопротеїн клітинної стінки клітин епітелію.
Фактори розвитку кандидозу
Фактори, що передують розвитку кандидозу органів травлення:
- Імунодефіцит фізіологічний (вагітність, стресові стани, ранній дитячий період).
- Імунодефіцит вроджений (синдром Незелофа, ШедіакаХігаші, Ді. Джорджі та ін.).
- Імунодефіцит людини (інфекція вірусом в термінальній стадії) - це синдром, набутого імунодефіциту.
- Онкологічні захворювання, при цьому (хіміотерапія злоякісних пухлин, розвиток кандидозу на тлі протипухлинної терапії). Вважається, що при проведенні хіміотерапії збільшується відсоток грибкових мікроорганізмів.
- Алергічні та аутоімунні захворювання (призначення глюкокортикостероїдів).
- Трансплантація органів (після трансплантації застосування імунодепресантів).
- Ендокринопатії (декомпенсація цукровий діабет).
- Захворювання (анемія, цироз печінки, гепатит, хронічні інфекції, шокові стани та ін.). Порушення перевариваемости їжі і всмоктування призводить до зростання мікроорганізмів в просвіті кишечника.
- Терапія антибіотиками. Призводить до порушення рівноваги мікробного біоценозу кишечника, через що можливо надмірне розвиток кандидозної популяції. Майже третина випадків, ідіопатичною антибиотикоассоциированной діареї, обумовлена кандидозом кишечника.
- Незбалансоване харчування (нестача вітамінів і білків).
Види кандидозу кишечника
Виділено два різних механізму патогенезу кандидозу органів травлення: інвазивний і неінвазивний.
інвазивний кандидоз. Цей вид обумовлений впровадженням Candida в тканини. Перший етап - інфекційний (служить адгезія до епітеліоцитах), а після відбувається інвазія в шар епітелію і за межі базальної мембрани. Ці прояви відрізняються утворенням ерозій, тріщин, мембранні накладення, поліповідние і циркулярні. При прогресуючій інвазії може розвинутися системний кандидоз з ураженням слизових оболонок і інших органов.Прі дессімінірованних формах кандидозу в протоках лімфатичних вузлів виявляють величезні багатоядерні клітини, які містять гриби. Кандидоз інвазивний часто виявляють в порожнині рота, стравоході і рідше в шлунку і кишечнику.
неінвазивний кандидоз. Цей вид не перетворює грибок в нитчатую форму. Надмірний ріст колоній спостерігається в просвіті полого органу кишечника. Вважається, що це результат реакції запалення імунної системи. Кандидоз слизових локалізацій поза кишечника, служить проявом транслокації грибків з кишечника, де знаходиться їхня основна маса. Позакишковий кандидоз (порожнини рота або геніталій) є проявом кандидозу системного, який бере свій початок з кишечника.
Класифікація кандидозу органів травлення
-
- орофарингеальний кандидоз (Гінгівіт, глосит, хейліт, фарингіт і стоматит).
- кандидоз стравоходу (Стриктура і ускладнення при кровотечі).
- кандидоз шлунка.
- дифузний (ерозівнофібрінозний гастрит),
- фокальний (вторинний при виразці шлунка).
- кандидоз кишечника.
- інвазивний (дифузний),
- фокальний (вторинний для виразки 12-палої кишки і при виразковий коліт (неспецифічний)),
- неінвазивний (величезний ростCandidaв кишечнику).
- кандидоз аноректальний.
- кандидоз прямої кишки (інвазивний),
- кандидозний дерматит (періанальний).
клінічна картина
Особливості перебігу кандидозу кишечника недостатньо добре вивчені. Клінічні прояви кандидозу кишечника бувають різними і залежать від рівня ураження.
Дифузний інвазивний кандидоз. У цьому випадку проявляється ентероколіт: біль в животі, метеоризм, наявність в калі слизу і крові. Також є ознаки системного кандидозу (ураження геніталій і слизових оболонок порожнини рота).
Інвазивний фокальний кандидоз. Нагадує перебіг виразкової хвороби 12-ти палої кишки, або неспецифічний виразковий коліт.
При неінвазивному кандидозі кишечника такі скарги:
- неоформлений стілець,
- дискомфорт в животі,
- метеоризм (лікується антимікотичними препаратами).
При инвазивном кандидозі прямої кишки такі скарги:
- симптоми проктиту (болі, патологічні домішки в калі,
- іноді буває явище перианального кандідодерміта.
ускладнення хвороби
Ускладненням даного захворювання є розвиток кишкової перфорації, пенетрації виразок в органи, які її оточують, кровотечі і навіть розвиток грибкового сепсису. Поразка паренхіматозних органів (жовчний міхур, печінка, підшлункова залоза) супроводжує нейропенія і проглядається в термінальній фазі СНІДу.
Летальність при кандидозі інвазивного типу досягає 25-55%.
діагностика
Болі в черевній порожнині при кандидозі кишечника
Діагностика при кандидозі кишечника дуже важлива. Важливо розрізняти Кандідозоносітельство і інфекційний процес, викликаний Candida. Для підвищення чутливості морфологічних і культуральних методів діагностики рекомендують досліджувати кілька біоптатів слизової оболонки.
Біопсірованной тканину збирають в дві стерильні чашки Петрі. Одну досліджують для гістологічних досліджень, а іншу - для мікроскопічних. Матеріал повинен бути доставлений не пізніше години після взяття при зберіганні (кімнатна температура) не більше трьох годин. Обстеження під мікроскопом необхідно проводити в забарвлених нативних препаратах. У діагностиці будь-якої форми кандидозу травних органів, важливо враховувати фактори, що привертають ризику. Необхідно знати, що кандидоз може бути маніфестацією захворювань загального вигляду, які супроводжуються розвитком імунодефіциту.
При ендоскопічному дослідженні виявляють ерозивно-псевдомембранозний коліт. При кандидозної коліті виявляють специфічні пошкодження шкіри, легенів, стравоходу і порожнини рота. При морфологічному дослідженні слизових оболонок знаходять нитчасті форми Candidaspp. Зауважимо, що інвазивний кандидоз кишечника малоймовірний у імунокомпетентних пацієнтів.
Перебіг виразкового коліту і виразкової хвороби дванадцятипалої кишки може ускладнитися кандидозом. В цьому випадку інвазія псевдомицелия Candidaspp. відбувається в ділянках кишечника.
У лікарській практиці часто зустрічається дисбіоз кишечника зі значним зростанням Candidaspp. В основі цього лежить дію метаболітів грибів, які резорбируются в кишечнику при їх масивному зростанні. При кандидозної дисбактеріозі кишечника, хворі, як правило, почуваються задовільно.
Не слід плутати діагнози -дісбіоз кишечника- з високою проліферацією грибів Candida і -синдром подразненої товстої кишки-. Загальним для цих захворювань є відсутність морфологічних змін кишечника, але лікування і патогенез відрізняються істотно. Мабуть, значна частина хворих з синдромом подразненої товстої кишки хворі дисбиозом кишечника, і лікування останнього покращує їх стан здоров'я.
Лікування кандидозу кишечника
Лікування кандидозу кишечника
Слід зауважити, що виявлення грибів Candida при бактеріологічному аналізі випорожнень не може служити показанням для лікування пацієнта антимікотичними лікарськими засобами. Необхідним є лікування препаратами, які неадсорбуючого з просвіту кишечника. Вибір методу лікування кандидозу органів травлення, має переслідувати 3 основні цілі:
- корекцію фонових захворювань,
- призначення антимікотичними препаратами повинно бути раціональним,
- терапія повинна бути иммунокоррегирующей.
При виборі лікування в кожному окремому випадку лікар повинен врахувати клінічну форму кандидозу, характер, який супроводжував даної патології та ризик виникнення побічних ефектів.
Існує безліч препаратів антимікотичного дії. Це Амфотерицин В, Итраконазол, Флуконазол, кетоконазол та ін. Мають системну дію. Ці препарати можна застосовувати місцево, внутрішньовенно і перорально.
Неадсорбуючого антимикотические кошти - це Нистатин і Леворин. (Побічні явища: токсичний гепатит і алергія).
Пімафуцин - антибіотик широкого спектра.Он володіє більш високою ефективністю в порівнянні з ністатином. Пімафуцин діє тільки в просвіті кишечника і майже не всмоктується з шлунково-кишкового тракту.
Необхідно пам'ятати, що тільки лікар може призначити кваліфіковане і дієве лікування в кожному окремому випадку.
Значний критерій ефективності терапії - це не отримання негативного результату при посіві на гриби, а зникнення проявів хвороби і наведене в норму їх кількість. Щоб досягти бажаного ефекту, іноді доводиться вдаватися до повторного курсу лікування.
Народні засоби лікування кандидозу кишечника
-
- Якнайбільше їжте лісові ягоди (лохина, чорниця, жимолость, ірга, суниця). Вживайте в їжу капусту, салати, листові овочі, зелень кропу і петрушки.
- Очищайте вранці мову від білого нальоту і полощіть порожнину рота відваром шавлії, чистотілу, календули. Після цього з'їжте зубок часнику або салат, з додаванням часнику.
- Настій молочного гриба випивайте перед сном - усуває симптоми кандидозу.
- Вживайте в їжу терті коріння хрону.
- Вівсяні пластівці повинні увійти в щоденний раціон харчування у вигляді в'язких каш або відварів.
ПЕРЕД ВИКОРИСТАННЯМ - проконсультуйтеся з лікарем!
Немає коментарів:
Дописати коментар