Кожній мамі знайоме поняття анемії, як зниження рівня гемоглобіну. Але до неї схильні не тільки вагітні, а й діти, особливо на першому році життя. Таке захворювання, як анемія у немовля - це різке зниження в крові рівня гемоглобіну.
При цьому еритроцити, клітини, які постачають для організму кисень, практично повністю (на 98%) складаються з бета-гемоглобіну, який є з'єднанням заліза з білком. Структура їх часто руйнується саме через брак заліза, що проявляється як низький гемоглобін у дитини в 3 місяці. Стан це може спричинити за собою серйозні наслідки при тривалому бездіяльності.
Причини анемії у немовляти
При нормальному розвитку немовлята протягом перших 5-6-ти місяців життя не страждають від анемії, так як в цей період їх організм витрачає запаси, зроблені до народження. Але це можливо тільки в тих випадках, коли, як вагітність, так і пологи були ускладненими, а сам дитина народилася в строк.
Серед основних причин розвитку анемії у немовляти фахівці виділяють:
- Недоношеність при народженні.
- Велику масу при народженні.
- Деякі проблеми з шлунково-кишкового тракту малюка.
- Штучне вигодовування при неправильному підборі суміші.
- Анемію під час вагітності у мами.
Симптоми анемії у немовляти
Найбільш уважні батьки завжди відзначають будь-які зміни в поведінці і стані свою дитину. Завдяки цьому деякі з них вже за зовнішніми ознаками можуть запідозрити розвиток анемії. У разі такої патології у дитини спостерігається блідість шкірних покривів і оболонок. Також нерідко анемія у грудничка супроводжується появою тріщин в куточках губ і навіть стоматитом. Результатом порушення процесів травлення може стати виникнення у малюка запору.
При цьому дитина мало рухається і швидко втомлюється, виявляє плаксивість, дратівливість. Тому при перших ознаках необхідно звернутися до лікаря, який підтвердить або спростує діагноз за результатами аналізу крові.
Залежно від того, яка кількість гемоглобіну міститься в крові, анемія у грудничка може мати три ступеня тяжкості:
- Легку (більше 90 г / л).
- Середню (від 70 до 90 г / л).
- Важку (менше 70 г / л).
Лікування анемії у немовляти
У тому випадку, коли анемія виникає у дитини до року, буде потрібна спеціальна дієта в сукупності зі спеціальним лікуванням. Починається її усунення з коригування харчування. Так, якщо мова йде про ГРУДНИЧКУ-на штучному вигодовуванні в віці до півроку, то їм починають давати спеціальні суміші. Якщо ж малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, то раціон коригує його мама, якій в деяких випадках доводиться додатково приймати препарати заліза.
Якщо ж дитина вже активно отримує прикорм, то, в залежності від віку, в його раціон повинна включатися гречана каша, індичка, яловичина і яловичий язик, яблучне пюре, жовток. Всі ці продукти містять досить велику кількість заліза і прийнятні для харчування дітей у віці до року.
Але в більшості випадків потрібно і додаткова основна терапія, яка зводиться до прийому препаратів заліза. Прийом призначається лікарем на підставі результатів аналізів. Іноді ці препарати доповнюються прийомом вітамінів або фолієвої кислоти.
Крім цього, якщо мають місце деякі захворювання, які сприяють анемії, то їх також необхідно усунути. Так чи інакше, лікування анемії у немовляти проходить під контролем лікаря. Перші його результати стануть очевидні вже після двох тижнів, але для того щоб досягти стійкого ефекту, приймають їх близько 2-3 місяців.
Профілактика анемії у немовляти
Щоб не допустити розвитку анемії у дитини в майбутньому, необхідно знати про ряд профілактичних заходів. Ще в період вагітності мамі варто їсти їжу, яка багата залізом. Важливе значення має і тривале грудне вигодовування, і подальший введення (після півроку) залізовмісних продуктів в раціон малюка. Крім цього необхідно якомога більше часу проводити на свіжому повітрі.
Ще одна сторона в профілактиці анемії - це виняток різних провокуючих чинників, в числі яких одноманітне харчування, шкідливе випромінювання, нездоровий сон. При цьому засвоєнню заліза заважає вживання великих кількостей чаю і кави, а також цільного коров'ячого молока (до досягнення малюком 9-ти місяців). Якщо відповідально поставитися до анемії у немовляти, то впоратися з нею не складно. Головне не залишати її на самоплив.
Немає коментарів:
Дописати коментар