Що таке печія, і чому вона виникає?
Пекучий біль за грудиною, що підсилюється після їжі і іноді супроводжується кислим присмаком у роті, називається печією.
Причин її виникнення багато, а механізм один. Такі відчуття виникають в результаті закидання вмісту шлунку назад в стравохід. У шлунку міститься велика кількість соляної кислоти, яка дратує чутливу слизову оболонку стравоходу. Це і викликає неприємні відчуття за грудиною. Якщо вміст шлунка потрапило в ротову порожнину, то відчувається кислий присмак у роті.
У нормі такі закиди (рефлюкс) періодично можуть виникати, що не є патологією. Якщо ж скарги повторюються, доставляють великий дискомфорт пацієнту, на слизовій оболонці стравоходу при обстеженні виявляються зміни, тоді слід сказати, що розвивається хвороба, названа гастроезофагальній. Розвиток цієї хвороби частіше відбувається у людей стресових професій, у вагітних жінок, у людей, що працюють в положенні нахиленого вперед тулуба, у огрядних людей.
Чим загрожує печія, якщо її не лікувати?
- Кровотеча. Соляна кислота дуже агресивна для слизової оболонки стравоходу, тому при тривалому впливі може привести до руйнування його стінок, пошкодження кровоносних судин і виникнення кровотечі. Проявляється це кривавою блювотою або стільцем чорного кольору.
- Звуження стравоходу. В результаті закидання кислого вмісту з шлунку в стравохід, виникає рефлекторне скорочення останнього.
- Виразкові ураження слизової оболонки стравоходу. Соляна кислота дуже агресивна для клітин. Постійно контактуючи зі слизової, вона викликає виразковий процес.
- Рак стравоходу. Будь-виразковий процес може перейти в пухлинний.
- Приймати їжу слід невеликими порціями кожні 2 - 3 години. Їжа повинна бути не гарячою і не холодною. Вона не повинна містити прянощів і спецій.
- Пити рідину потрібно за годину до або після їди. Зайва рідина збільшує об'єм в шлунку, що призводить до посиленого викиду соляної кислоти.
- Вживати фрукти потрібно строго до їжі, а не після. Сокогонное дію фруктів провокує надмірне виділення соляної кислоти і збільшує печію.
- Ідеально, якщо пацієнт відмовиться від чаю і кави. Якщо ж це неможливо (через міцних звичок), то кава потрібно розбавляти молоком, що зменшить його агресивна дія на шлунок.
- Їжа повинна бути свіжою і якісною.
- Не застосовувати як лікувальний засіб препарати нестероїдних протизапальних ряду. Це Аспірин, німесулід (Німесил, Німід), Диклофенак натрію. Ці препарати часто вживаються при болю, запаленні або підвищенні температури і дуже агресивно впливають на слизову оболонку шлунка. Якщо застосовувати ліки обов'язково, то краще це робити після їжі і строго за призначенням лікаря.
Дієта при печії
Лікування печії в домашніх умовах, в першу чергу, починається з налагодження дієти. Існує перелік продуктів і напоїв, які розслаблюють м'язи стравохідно-шлункового сфінктера. При скороченні цього м'яза потрапляння шлункового вмісту в стравохід запобігається, при її розслабленні - потрапляння соляної кислоти в стравохід нічого не перешкоджає. До продуктів, розслаблюючим сфінктер стравоходу, відносяться:
Продукти, які не рекомендуються при печії:
- смажену картоплю, картопля фрі,
- смажене м'ясо, котлети, копчене м'ясо,
- морозиво, жирні сорти сиру і сиру, сметана,
- м'ясні та грибні бульйони, борщ з піджаркою,
- тістечка, крем,
- чіпси і газовані напої,
- насіння, горіхи.
Продукти, дозволені при печії:
- фрукти і овочі (банани, яблука, відварну картоплю, моркву, броколі),
- нежирні сорти м'яса (яловичина, куряча грудка, кролик),
- нежирна риба (окунь, карась) в запеченому або відвареному вигляді,
- нежирні молочні продукти (сир, знежирене сметана і сир),
- кисіль, мармелад.
Чи можливо боротися з печією будинку?
- Якщо печія виникає після вживання певних продуктів, то лікарі рекомендують скласти харчовий щоденник. Кожен прийом їжі потрібно записувати за часом. Моменти, коли з'являється печія, теж необхідно відзначати. Відстежуючи взаємозв'язок продуктів з появою печії, можна коригувати дієту.
- Виникнення печії пов'язано з високою кислотністю шлункового вмісту. З огляду на це, запобігти печіння за грудиною можливо вживанням лужних рідин. Через 30 - 40 хвилин після прийому їжі можна випити склянку молока або лужної води без газу. Це трохи знизить кислотність в шлунку, що допомагає від печії.
- Лужну воду можна вживати протягом дня, за винятком часу перед сном. Обов'язково випускати з неї газ. Регулярне вживання такої води допомагає вилікувати печію.
- Ефективний засіб від печії - це подрібнена яєчна шкаралупа. Порошок з шкарлупок яєць можна використовувати як швидку допомогу під час нападу печії.
- Можна завжди під рукою тримати жувальну гумку з фруктовим присмаком. Вона буде посилювати слиновиділення, що побічно знижує кислотність шлункового соку. Не рекомендується ментолову жуйку. М'ята розслабляє стравохідно-шлунковий сфінктер.
- Завжди доступне домашнє засіб від печії - це сік сирої картоплі. Для поліпшення смаку його можна змішати з іншим солодким соком. Швидко усуває печіння і надає лікувальну дію на слизову шлунка.
- Усунути печію в домашніх умовах також можна гречаним порошком. Крупу подрібнюють, просівають і приймають на кінчику ножа 3 - 4 рази на день.
- Під час нападу печії можна прийняти розчин харчової соди. Щіпку розчинити в склянці теплої води і випити. Але слід пам'ятати, що регулярне вживання соди стійко знижує кислотність шлункового соку, що може призвести до гастриту.
Як лікувати печію лікарськими засобами?
Якщо людина мріє назавжди позбутися від нестерпного жару в області стравоходу, то необхідно звернутися до фахівця. Лікар призначить лікування, а доступні домашні засоби будуть тільки в допомогу. Медикаментозна терапія спрямована на скорочення епізодів печії, на захист слизової оболонки стравоходу від соляної кислоти і зниження ушкоджують властивостей шлункового вмісту.
Швидко і ефективно зняти печію допомагають антациди. Це препарати, що обволікають поверхня шлунка і стравоходу, захищаючи її від агресивного впливу соляної кислоти. До них відносяться Маалокс, Фосфалюгель, Альмагель. Також широко застосовуються препарати з групи інгібіторів протонної помпи (Омепразол або Омез, Пантопразол, Рабепразол). Гастроентерологи в комплексі з попередніми препаратами призначають прокинетики. Це препарати, що покращують моторику шлунку. До них відносяться Мотилиум і Еспумізан.
Немає коментарів:
Дописати коментар