Всі методики лікування ендометріозу яєчників, шийки матки, її тіла і фаллопієвих труб зводяться до поділу на 2 великі групи:
- Медикаментозна терапія,
- Хірургічне втручання.
Медикаменти - гормональні препарати покликані регулювати циклічність менструацій і гормональний фон репродуктивної жіночої системи. Рання діагностика і грамотно підібрані гормональні медикаменти здатні позбавити жінку від ендометріозу. Пізнє виявлення ендометріоїдних наростів на органах малого таза є передумовою до проведення хірургічних втручань. Найчастіше великі кісти або сильне ураження тканин нього стирається весь матки, труб і яєчників.
медикаментозна терапія
У будь-якого напрямку лікування ендометріозу матки і яєчників є свої переваги, недоліки і протипоказання. Ефективність терапії визначається лікарем після ретельного обстеження пацієнтки та обліку наявних загальних хронічних захворювань.
Сучасна терапія ендометріозу будується на застосуванні традиційних схем лікування і підключенні до процесу відновлення циклу контрацептивів. Традиційні методики лікування засновані на призначення антипрогестинов (міфепристон, даназол і т.п.) і агоністів гонадоліберину (гозерелін, бусерелін та ін.).
Мета медикаментозної терапії:
- Пригнічення секреції активного естрогену яєчників - 17b-естрадіолу,
- Індукування гіпоестрогенії,
- Придушення овуляції,
- Сприяння атрофії ендометріоїдних вогнищ.
Даний метод фармакотерапії має останнім часом великої популярності внаслідок малого число протипоказань і високо відсотка ефективності лікування.
Опис основних медикаментів
- Антіпрогестіни. До групи цих препаратів входять даназол (з аналогами) і мифепристон. Дія даназола засноване на придушенні виділення гонадотропінів і виклик незворотною медикаментозної аменореї. Придушення секреторною функції естрадіолу викликає гальмування в розвитку ендометріозу яєчників. Застосування даназола пов'язане з рядом побічних реакцій:
- 85% жінок відзначають збільшення маси тіла,
- поява симптомів гіперандрогенії: зменшення розмірів грудей, набряклість, депресивні стани, гірсутизм і т.п.,
- зміна рівня глюкози в крові.
Побічні дії даназола обумовлені анаболічним і андрогенний вплив на організм жінки.
- Агоністи гонадоліберину. Сюди відносяться такі препарати, як: гозерілін, бусерелін і т.п. Вплив агоністів ГнРГ засноване на впливі на гіпофіз, а точніше - гіпоталамус головного мозку. Мета терапії - зменшення рівня гонадотропи і придушення секреції яєчників, що призводить до атрофії вогнищ ендометріозу. Препарати цієї групи не роблять анаболічного і андрогенного ефекту, але мають свої побічні реакції. Агоністи ГнРГ негативно впливають на кістковий метаболізм, що призводить при тривалому застосуванні до резорбції тканин. Застосування препаратів цієї групи призводить до медикаментозної менопаузи, причому розвиток ситуації деколи вимагає використання замінної гормональної терапії.
Дія всіх агоністів гонадотропін на організм пацієнтки ідентично: 2-тижнева терапія призводить до зупинки вироблення естрогену - основних жіночих гормонів. Це стає сигналом до скорочення активності вогнищ ендометріозу яєчників і матки, а згодом - до атрофії цих утворень.
Велика частина хворих зазначає припинення кровотеч протягом перших 2-х місяців медикаментозної терапії, в окремих випадках можливі вагінальні мажучі від 10 до 14 днів виділення.
Симптоми ендометріозу починають пропадати протягом місяця-двох з початку лікування, але протягом перших 14 днів пацієнтка може відзначати погіршення загального стану. Причина нездужання - перебудова гормонального фону, настройка організму під нові умови життя без жіночих гормонів.
Відновлення репродуктивної функції після завершення терапії коливається в часі і займає від 4 до 10 тижнів.
Сучасна фармакологічна промисловість домоглася значного скорочення гормональних дозувань комбінованих контрацептивів. Висока ефективність їх застосування зарекомендувала себе в комплексі з іншими препаратами протирецидивного лікування ендометріозу. Побічних реакцій жіночого організму стало набагато менше, що дозволяє використовувати цю групу медикаментів в групі молодих пацієнток.
Стандартна схема прийому оральних контрацептивів становить 21 день з перервою в 7 днів на кровотечу. Саме в цей тиждень жінки з ендометріозом скаржаться на симптоми захворювання. Щоб знизити ці прояви, медики пропонують іншу схему прийому комбінованих контрацептивних засобів - 63 дня з інтервалом в тиждень.
Всі медикаменти, успішно застосовуються для лікувального впливу на ендометріоз, для наочності можна помістити в таблицю:
Немає коментарів:
Дописати коментар