Лікування колін здійснюється після попередньої діагностики, що вимагає огляду лікарем і ретельного інструментального обстеження. Для того щоб визначити, як лікувати коліна, фахівець повинен знати все про характер болю і про її причини.
Хворобливість в колінах після травм
Колінний суглоб має складну будову: рухливість забезпечується за рахунок кісток, м'язів і зв'язок. Пошкодження одного з елементів колінного суглоба викликає біль, веде до втрати рухливості. Якщо сильно болить коліно, можливо, це є наслідком наступних явищ:
Меніск - це хрящова прошарок всередині суглоба коліна. При розриві відірвалася частина меніска починає хитатися, створює перешкоди на своєму шляху. У потерпілого виникає біль, труднощі в ходьбі і розгинанні коліна. Можливі причини розриву меніска: травма, дегенеративні зміни меніска в літньому віці.

Болі в колінах при переломі або зміщенні колінної чашечки (надколінка) зазвичай бувають болісні, що посилюються при спробі спертися на ногу або витягнути її. При переломах надколінника в деяких випадках можна промацати або побачити западання в пошкодженій області. Найбільш часто перелом надколінка є наслідком падіння на зігнуте коліно. Дещо рідше перелом виникає після прямого удару по колінної чашечки.
Вивих колінного суглоба супроводжується пошкодженням капсули суглоба і зв'язкового апарату. Виникає вивих внаслідок сильного механічного впливу. Про наявність травми в цьому випадку свідчить біль, припухлість, порушення функції і деформація коліна.
Розтягнення зв'язок і сухожиль, що підтримують колінну чашечку, виникає при прямому ударі або в результаті виконання рухів з надмірним напруженням колін. Діагностується розтягнення колінних зв'язок і сухожиль найчастіше у спортсменів, які займаються важкою атлетикою, футболом, баскетболом, хокеєм. При розтягуванні хворе коліно опухає, утворюються синці, важко рух в суглобі.
Причини болю в колінах при захворюваннях
При артриті хрящова тканина суглоба руйнується
У ситуації, коли болять коліна. а травми виключені, необхідно шукати внутрішні причини неприємних симптомів. Біль в області коліна може бути обумовлена наявністю наступних хвороб:
- остеоартрит,
- кіста Бейкера,
- розтинає остеохондрит,
- хвороба Осгуда-Шляттера.
Рента-знімок пацієнта з остеоходрітом
Остеоартрит колінного суглоба виражається в періодичних болях, які проходять після відпочинку або додатки тепла. Найчастіше хвороба наздоганяє людей у віці. У хворих з'являється деформація і тугоподвижность суглоба.
Кіста Бейкера є щільною пухлина на задній поверхні коліна. Пухлина викликає дискомфорт, почуття здавленості, утруднення руху. При великих розмірах кісти Бейкера у хворих спостерігається набряклість. Причини виникнення пухлини: травми, пошкодження хрящів, остеоартрит, ревматоїдний артрит.
При розсікаючий остеохондрит (хвороби Кенінга) відбувається відшаровування покриває кістку ділянки хряща, хворий відчуває ниючий біль, який посилюється при спробі поворухнути ногою. При повному відшаруванні ділянку хряща починає переміщатися по колінного суглобу і ускладнює рух.
Точні причини появи хвороби Кенінга невідомі. Є припущення, що розтинає остеохондрит виникає внаслідок мікротравм, ендокринних порушень, порушень росту кісток.
При хвороби Осгуда-Шляттера руйнується горбистістьвеликогомілкової кістки і її ядро. Виникає хвороба найчастіше у підлітків 12-18 років внаслідок травми. Болі при хвороби Осгуда-Шляттера поступово збільшуються, гостро проявляються при присіданні, підйомі і спуску по сходах.
Як правильно лікувати коліна
Патологічні зміни в кістки хворого захворюванням Осгуда-Шляттера
Для вибору методу лікування коліна фахівці проводять діагностику, що включає огляд пошкодженої області, УЗД, променеву діагностику. Відповідний метод діагностики визначається в залежності від типу пошкодження. Чим і як лікувати хворі коліна, лікарі вирішують на підставі поставленого діагнозу.
Лікують травми і хвороби колін консервативними і хірургічними методами. Консервативне лікування при переломах, розсікаючий остеохондрит, хвороби Осгуда-Шляттера полягає в забезпеченні повного спокою пошкодженої кінцівки шляхом накладення гіпсового джгута, ортеза або фіксуючої пов'язки. При розтягуванні на ушкоджений суглоб накладається спеціальний бандаж. Болі в колінах, лікування яких проходить безопераційно, зменшуються шляхом прийому знеболюючих і протизапальних препаратів. Посилити ефект від прийому ліків покликані фізіотерапія, масаж, магнітотерапія.
При бурситі вибір способу лікування залежить від стадії розвитку хвороби. У гострий період рекомендований спокій, використання давить, накладення зігріваючих компресів. Травматичний бурсит лікується шляхом введення розчину гідрокортизону.
Хірургічне лікування застосовується при розриві меніска, зміщенні колінної чашечки. кісті Бейкера. При розриві меніска коліна лікування проводиться шляхом артроскопії - малотравматичних операції, виконуваної через два невеликих розрізу. В ході операції відірвалася частина видаляється, внутрішній край меніска вирівнюється. Кіста Бейкера лікується шляхом оперативного видалення.
Болі в колінах, причини яких криються в остеоартриті, зменшують шляхом зміни способу життя. Для уповільнення розвитку хвороби корисно гармонійне поєднання протягом дня періодів активності і відпочинку, виконання спеціального комплексу вправ. Також хворим остеоартритом прописуються протизапальні препарати і курс фізіотерапії.
Домашні методи лікування
Вилікувати коліно в домашніх умовах при важких травмах неможливо, проте можна на деякий час притупити больові відчуття. Ось деякі ефективні методи, як лікувати хворе коліно в домашніх умовах:
- прийом лікарських препаратів,
- накладення холоду і фіксуючої пов'язки,
- забезпечення спокою,
- накладення компресів.
Прийом лікарських засобів ефективний при незначних травмах (ударах) і при загостренні больових відчуттів у хворих остеоартритом. Зменшити біль допоможуть такі препарати: ібупрофен, панадол, тайленол. Слід пам'ятати, що всі знеболюючі засоби мають ряд протипоказань, тому перед їх прийомом рекомендується проконсультуватися з фахівцем.
Домашні рецепти включають накладення компресів. Для лікування коліна з використанням компресу застосовуються суміш яблучного оцту і меду, сік цибулини, настоянка чистотілу, відвар кульбаби. Компреси ефективні для зняття больового синдрому після ударів. При серйозних травмах даний спосіб лише на час замаскує проблему, усунувши неприємні відчуття.
Коліна - важлива частина організму, яка визначає можливість вільно рухатися. Будь-які пошкодження колін є підставою для звернення до травматолога. Якщо травмування виключено, а болю з'являються періодично протягом довгого часу, необхідно пройти обстеження для встановлення причини больових відчуттів.
Як правильно лікувати хворі коліна, визначає тільки лікар на основі результатів діагностики. Лікування в домашніх умовах допустимо тільки при незначних ударах, безпечних ускладненнями.
Немає коментарів:
Дописати коментар